مبانی شبکه های بی-سیم: هات‌اسپات چیست؟

آبان 20, 1396 | | آموزش، وایرلس |

یک هات-اسپات نقطه ای فیزیکی است که کاربران می‌توانند در آن محل به اینترنت متصل شوند. به صورت عمومی هات-اسپات با استفاده از تکنولوژی وای-فای از طریق یک شبکه بی-سیم محلی که با یک مسیریاب متصل به سرویس دهنده اینترنت است، ایجاد می شود.

ساده ترین حالت هات اسپات های عمومی ممکن است توسط یک کسب و کار جهت استفاده مشتریان مثلا یک کافی شاپ یا هتل ایجاد شده باشد.

یک هات اسپات خصوصی ممکن است با استفاده از یک تلفن همراه، یک تبلت، یک رایانه رومیزی، یک رایانه همراه متصل به اینترنت و یا یک مسیریاب (Router) خانگی ایجاد شود تا با استفاده از وای-فای یا بلوتوث بتواند به دیگر تحهیزات اطراف دسترسی به اینترنت دهد.

هات اسپات چه استفاده هایی دارد:

عموم افراد می توانند از رایانه همراه، یک تلفن همراه، یک تبلت و یا دیگر تحهیزات دارای خصوصیت اتصال به وای-فای جهت استفاده به یک هات-اسپات استفاده کنند.

موارد امنیتی:

امنیت یک چالش بزرگ برای گاربران و ارایه دهندگان هات-اسپات عمومی و خصوصی است. چند سناریوی نفوذ و یا حمله برای هات-اسپات های عمومی و خصوصی وجود دارد که مهمترین نوع آن man-in-the-middle می تواند باشد. وقتی که یک کاربر به یک اکسس پوینت متصل میشود به دلیل بی-سیم بودن ارتباط میتواند حمله مرد میانی man-in-the-middle صورت پذیرد. بنابر این ارتباط وایرلس بایستی رمزگذاری گردد.

بسته به تنظیمات صورت گرفته بر روی یک هات-اسپات عمومی سرویس دهنده هات-اسپات می تواند به مواردی همانند متادیتا و حتی بعضی از محتواهای دیده شده توسط کاربر دسترسی پیدا کند. امن ترین روش استفاده از اینترنت با استفاده از یک هات-اسپات عمومی با ریسک های امنیتی ناشناخته رمزگذاری end-to-end می باشد. به عنوان مثال میتوان از پروتکل های HTTPS و SSH به عنوان رمزگذاری های end-to-end نام برد.

تاریخچه استفاده از هات-اسپات:

برای اولین بار اتصال عمومی به شبکه بی سیم محلی توسط Henrik Sjödin در کنفرانس  در کنفرانس NetWorld+Interop در مرکز موسکون (Moscone Center) سانفرانسیسکو در آگوست سال ۱۹۹۳ ارایه شد. در این کنفرانس او از کلمهٔ هات اسپات استفاده نکرد اما به در دسترس قرار دادن عمومی شبکه های بی-سیم محلی اشاره کرد.

اولین سرمایه گزاری تجاری جهت در اختیار گزاردن وای-فای عمومی در ریچاردسون ایالت تگزاس آمریکا با نام پلانکوم PLANCOM Public Local Area Network Communications صورت پذیرفت. سرمایه گزاران مارک گود و گرگ جکسون  بودند و برت استوارت نیز در سال 1998 وقتی که گود و جکسون شرکت MobileStar Networks را ایجاد کردند به آن ها پیوست. این شرکت یکی از اولین ها بود که قرارداد ارایه وای-فای عمومی در محل هایی مانند استارباکس، شرکت هواپیمایی American Airlines و هتل های هیلتون را امضاء نمود. شرکت موبایل استار بعدها در سال 2011 به دویچه تلکام فروخته شد و دویچه تلکام نیز پس از مدتی نام شرکت را به T-Mobile Hotspot. تغییر داد. این اولین بار بود که از نام هات-اسپات در یک کسب و کار استفاده شد و بعدها به عنوان نام مرجع توسط دیگر افراد و شرکت ها نیز استفاده گردید.

و اینگونه بود که هات اسپات به عنوان یک نام مرجع به معنی محلی که شبکه بی-سیم جهت استفاده عمومی وجود دارد به وجود آمد.

ABI Research گزارش داده که در سال 2012 بیش از 4.9 میلیون شبکه هات اسپات وای-فای در جهان وجود داشته و پیش بینی کرده است که تا سال 2013 این عدد به 6.3 میلیون نقطه برسد. در آخرین گزارش صنایع Wireless Broadband Alliance نتیجه گیری های بسیار خوبی آمده است که اینگونه گفته شده:

افزایش با ثباتی در بازار وای-فای وجود دارد که از 5.2 میلیون نقطه در سال 2012 به 10.5 میلیون نقطه در سال 2018 خواهد رسید. هم اکنون اعضای WBA به بیش از یک میلیارد کاربر خدمات میدهند و بیش از 15 میلیون هات-اسپات در سراسر جهان را مدیریت میکنند.

نوشتن یک دیدگاه