محاسبه پهنای باند دریافتی و تعداد کاربر فعال بر روی هر اکسس پوینت

آبان 23, 1396 | | آموزش، وایرلس |

در هنگام انتخاب یک اکسس پوینت توسط یک کاربر یا یک کارشناس ممکن است این سوال ایجاد شود که این اکسس پوینت از چه تعداد کاربر پشتیبانی میکند.

در شبکه های WiFi ، دو نوع کاربر متصل شده داریم: Associated Stations و Active Stations.

Associated Stations کاربرانی هستند که یک ارتباط اولیه با اکسس پوینت برقرار کرده اند و الزاما به این معنی نیست که کاربر در حال انتقال اطلاعات و فعالیت است. به عنوان مثال ممکن است که یک کاربر به شبکه WiFi متصل شده باشد ولی در Hotspot هنوز Authenticate نشده باشد.


Active Stations یا (Concurrent Stations) کاربرانی هستند که دارای ارتباط اولیه Association هستند ولی در حال فعالیت نیز می باشند و اجازه استفاده از شبکه بی-سیم را دریافت کرده اند و در حال استفاده از شبکه بی-سیم هستند.
بدیهی است که تعداد کاربر همزمان واقعی، Active Stations است که به توانایی و قدرت سخت افزاری و برخی ویژگی های نرم افزاری هر اکسس پوینت بستگی دارد.
به طور کلی در تعداد کاربران همزمان به صورت Associated محدودیتی چندانی وجود ندارد و حتی تعداد 100 تا 450 کاربر (در حالت تئوری تا 2007 کاربر) هم میتوانند به یک اکسس پوینت حرفه ای Associate شوند.
کاربران Active هستند که حافظه و پردازنده اصلی یک اکسس پوینت را مشغول میکنند و باعث تفاوت کاری بین تجهیزات میشوند. این تعداد از حدود 10 کاربر همزمان تا حدود 350 کاربر همزمان در مدل های مختلف متغیر است.

به عنوان مثال اکسس پوینت های سری 3700 یا 3800 سیسکو از 300 تا 350 کاربر همزمان Active می توانند پشتیبانی کنند.

هنگامی که به عنوان یک کارشناس قصد دارید به یک مشتری راهکار WiFi ارائه دهید، جزئیات بسیاری را بایستی درنظر بگیرید، متاسفانه در بازار غیر علمی WiFi، فقط در مورد پوشش یا Coverage بررسی و تبلیغ میشود و اکسس پوینتی را برتر میدانند که دارای پوشش محیطی و ضریب نفوذ بیشتری است. بعضی از شرکتهای سازنده بدنبال ساخت اکسس پوینت با توان خروچی بالاتر هستند تا محیط تحت پوشش و ضریب نفوذ را بالا ببرند، ولی متاسفانه این روش به هیچ عنوان اصولی نیست و به غیر از ایجاد تداخل برای بقیه اکسس پوینتهای اطراف، خروجی دیگری ندارد.
به عنوان مثال شما برای یک سالن کنفرانس با تعداد 1000 کاربر قصد انتخاب اکسس پوینت دارید. در چنین مواقعی موارد زیر را در نظر داشته باشید (تمامی موارد تقریبی و تجربی هستند و ممکن است بنا به شرایط بیشتر و یا کمتر باشند):

  1. همیشه از تمامی افراد حاضر در یک محل، حدود 90 درصد به عنوان Wireless Lan Station به حساب می آیند و دارای دیوایس قابل اتصال به WiFi (تلفن همراه، تبلت، رایانه همراه و …) هستند.
  2. از این تعداد، فقط حدود 70 درصد به شبکه متصل میشوند.
  3. از تمامی کاربرانی که به شبکه وصل میشوند ، فقط حدود 50 درصد در لحظه Active هستند.

محاسبه تقریبی تعداد کاربر اکتیو در یک پروژه:

  • تعداد افراد حاضر در سالن کنفرانس 1000 نفر / 90 درصد افراد دارای دیوایس قابل اتصال به شبکه WiFi برابر با 900 نفر
  • تعداد افراد دارای دیوایس قابل اتصال به شبکه WiFi برابر با 900 نفر / 70 درصد افراد دارای دیوایس متصل به WiFi برابر با 630 نفر
  • تعداد افراد دارای متصل به WiFi برابر با 630 نفر / 50 درصد افراد در حال استفاده از شبکه برابر با 325 نفر

بنابر این تعداد کاربر تقریبی همزمان ما دراین پروژه برابر است با 325 نفر.


پهنای باند واقعی برای هر کاربر:
پهنای باند در شبکه WiFi، مهمترین معضل و دغدغه کاربران یک شبکه بی-سیم است. گاها بدلیل ضعف در اطلاعات فنی و نداشتن تجربه، به عددهای ادعا شده در datasheet دستگاهها اعتماد می شود و ممکن است در واقعیت آنگونه که در datasheet ها ادعا میشود نباشد.

همانطور که میدانید ، در استاندارد 802.11n میزان پهنای باند حدود 300Mbps و در استاندارد 802.11ac حدود 1Gbps ادعا شده است. ولی چند نکته را باید دراین مورد در نظر داشته باشید:

  1. پهنای باند ادعا شده علمی بوده و در شرایط خاص به دست می آید.
  2. به این عدد PHY Rate یا سرعت انتقال اطلاعات خام (RAW) بین اکسس پوینت و کلاینت گفته میشود (منظور از اطلاعات خام یا PHY Rate ، همان 0 و 1 ها هستند).
  3. هنگامی که اطلاعات خام، به اطلاعات واقعی و فریم های 802.11 تبدیل میشوند این مقدار دچار کاهش خواهد شد که به این عدد MAC Rate گفته میشود.
  4. همیشه پهنای باند ادعا شده در datasheet ها برای بهترین حالت از نظر فاصله، میزان نویز محیطی، تعداد کاربر و قابلیتهای دستگاه گیرنده در نظر گرفته شده است. در حالت های کلی این اعداد دچار کاهش خواهند شد.

بنابر این برای استاندارهای n و ac بهتر است این مقادیر پهنای باند برای پروژه های واقعی در نظر گرفته شود: استاندارد n پهنای باند 200 مگابیت بر ثانیه و استاندارد ac پهنای باند 700 مگابیت بر ثانیه.

و نکته مهم آخر اینکه پهنای باند بالا را بایستی بر تعداد کاربرانی که از یک اکسس پوینت استاده میکنند تقسیم کنید تا بتوان حداقل پهنای باند دریافتی توسط هر کاربر را به دست آورد.

نوشتن یک دیدگاه