چند ابزار کم حجم و کاربردی برای مدیران و کارشناسان شبکه

اسفند 12, 1393 | | مدیریت شبکه |

همه کسانی که دستی در شبکه، نرم افزار، پشتیبانی و … دارند به ابزارهایی جهت سهولت در انجام امور روزمره نیاز دارند. در این پست قصد دارم که اینگونه نرم افزارها را به صورت خلاصه معرفی کنم. نرم افزارهای معرفی شده در این پست همگی توسط تولید کننده ها به صورت رایگان عرضه گردیده و قبل از معرفی آزمایش و استفاده شده اند.

این پست مرتبا بروز رسانی خواهد شد. شما هم می توانید در بخش نظرات ابزارهای کاربردی رایگان و مورد علاقه خود را معرفی نموده تا در این لیست قرارداده شوند.

 

SiteShoter: با استفاده از این ابزار کوچک یک اسکرین شات از وب سایت مورد نظر خود تهیه کنید. (گزینه Automatically extend browser size…را فعال کنید تا کل صفحه ذخیره شود).

Remote Shut Down: رایانه موردنظر خود را از راه دور خاموش کرده (Shut Down)، راه اندازی مجدد کنید (Restart) و یا به حالت آماده به کار (Stand By) بفرستید.

NetRouteView: جایگزینی با رابط گرافیکی به جای استفاده از ابزار استاندارد Route.exe در ویندوز.

Rufus: با آسان ترین روش ممکن درایو یو-اس-بی قابل بوت بسازید.

UNetbootin: به شما کمک میکند تا درایو یو-اس-بی قابل بوت را برای اوبونتو، و دیگر توزیع های لینوکس ایجاد نمایید. این ابزار قابل استفاده در لینوکس، ویندوز و مک می باشد.

NetResView: لیستی از تمامی منابع شبکه محلی (Lan) را به شما نشان می دهد همچنین می توانید تمامی فایل ها و منابع به اشتراک گذاشته شده در شبکه محلی خود را ببینید.

AdapterWatch: اطلاعات کاربردی فراوانی (IP addresses, Hardware address, WINS servers, DNS servers, MTU value, Number of bytes received or sent, The current transfer speed, and more) را درباره کارت شبکه شما نمایش می دهد.

Network Stuff: بدست آوردن آنچه در شبکه شما در حال اتفاق است نیاز به تعداد بسیار زیادی ابزار دارد. اما Network Stuff موفق شده تقریبا همه آنها را در یک نرم افزار جمع کند.

DNS Jumper: تغییر تنظیمات DNS شما گاها می تواند امنیت آنلاین شما را بهبود بخشد، شاید به سایتهایی دسترسی پیدا کند که نمیتوانید در غیر این صورت دسترسی پیدا کنید و حتی میتوانید سرعت مرورگر خود را نیز با تغییر DNS افزایش دهید. در سیستم عامل ویندوز انجام این کار راحت نیست و این جایی است که DNS Jumper به شما کمک میکند به ساده ترین و آسان ترین روش ممکن DNS خود را تغییر دهید.

RawCap: انجام Packet Sniffing و capture کردن ترافیک شبکه برای تجزیه و تحلیل بعدی – می تواند یک روش ارزشمند برای تشخیص مشکلات پیچیده یک شبکه باشد و RawCap فوق العاده کم حجم این کار را برای شما به آسانی انجام میدهد.

Fast Software Audit: اگر شما یک شبکه کامپیوتری را مدیریت می کنید، می دانید که مهم است که بدانید کاربران شبکه شما چه نرم افزارهایی را نصب کرده و استفاده میکنند. شما می توانید این کار را به صورت دستی انجام دهید و یا از برخی نرم افزارهای حجیم و گاها گران قیمت استفاده کنید اما این ابزار با حجم تنها 160KB – می تواند به اندازه کافی اطلاعات مورد نیاز شما را جمع آوری کند.

CloseTheDoor: هنگامی که شما میخواهید شبکه خود را امن کنید، مهم است بدانید که چه process هایی در سیستم شما برای برقراری ارتباط تلاش میکنند و یا آماده برقراری ارتباط هستند. CloseTheDoor اطلاعاتی در خصوص رابط شبکه، پورت ها، پروتکل ها، پردازش، سرویس های مربوط به ویندوز و بسیاری دیگر را به راحتی در اختیاز شما قرار میدهد.

BlueLife Hosts Editor: فایل HOSTS واقع در C:\Windows\System32\drivers\etc می تواند برای مشخص کردن آدرس آی پی منابع اینترنتی مختلف ویرایش گردد، بنابراین بنا به نیاز گاهی عملکرد را بهبود می بخشد و گاهی به شما اجازه می دهد به طور کامل سایت ها یا منابع را مسدود یا معرفی کنید.

Network Activity Indicator: ممکن است همانند من دلتنگ آیکون شبکه در Windows XP شده باشید، جایی که مانیتورها برای نشان دادن فعالیت شبکه نمایش داده می شدند. با نصب این نرم افزار آیکون ها را در ویندوز 7 یا 10 خود میتوانید داشته باشید.

RemoteRebootX:مدیریت شبکه می تواند ساده تر از آنچه باشد که شما فکر می کنید. اگر شما یک نسخه از RemoteRebootX را در اختیار داشته باشید.

HFS: وقتی می خواهید افراد دیگر از طریق شبک هبه برخی فایل های شما دسترسی داشته باشند احتمالا با اشتراک گذاری پوشه ها به آن ها دسترسی میدهید. اما اگر شما میخواهید به اشتراک گزاری فایل را به روشی ساده تر انجام دهید از این ابزار استفاده کنید.

Simple IP Config: اگر شما به طور منظم از یک رایانه همراه در چند شبکه استفاده می کنید – خانه و کار به عنوان مثال – پس احتمالا شما گاهی مجبور به تغییر تنظیمات آی پی رایانه همراه خود خواهید بود. از این ابزار استفاده کنید.

نوشتن یک دیدگاه